17 Ekim 2011 Pazartesi

Likya Gezisi

2010 Ağustos'ta Likya Turu gezimizden kesitler,


Gezimize Olympos'tan başlıyoruz,

      Olympos sit alanı olduğu için betonarme yapılara izin yok sadece ağaç ev ve bungalowlarda konaklayabilirsiniz buda size harika el değmemiş bir doğada tatilinizi geçirmek için bir fırsat  sunuyor. Biz Olympos'da Varuna pansiyonda kaldık. Genel olarak çok memnun kaldığımızı söyleyebiliriz, biz gittiğimizde Ramazan ayına denk geldiğimiz için pansiyon daha boştu ve fiyatlar normalden biraz daha düşüktü. Oda kahvaltı + akşam yemeği kişi başı 40 TL ödedik. Kahvaltı yeterince çeşitli ve doyurucuydu, akşam yemekleri ise tek kelimeyle harikaydı pansiyonun aşçısına defalarca övgülerimi ilettim, bu gezi boyunca belkide yediğimiz en lezzetli yemekleri Varuna'da yedik.Olympos'da denk geldiğimiz bir twingoDilerseniz yat turuna da katılabilirsiniz öğlen yemeği dahil kişi başı 35TL 


       
    Olypmos'da denize ulaşabilmek için antik kenti yürüyerek geçmeniz gerekiyor ve giriş ücretli sizde bizim gibi gittiğinizde 5 liraya kombine kart alırsanız 1 haftalık sınırsız giriş hakkı satın almış olursunuz (fiyatlarda o zamandan bu yana değişiklik oldumu bilemiyorum) Antik Kent giriş kapısından plaja kadar yaklaşık 500 metre yürümeniz gerekecek ama etraftaki tarihi kalıntılar sizi kendi antik dünyasına çekiyor ve bu yolun nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile. Ancak yinede siz  Olypmos'da tatilinizi geçirmeyi planlıyorsanız Antik kent giriş kapısına yakın bir pansiyonda kalmayı tercih edebilirsiniz bu bakımdan da Varuna iyi bir seçenek.Olympos'dan Kaş'a giderken gördüğümüz Kumluca'daki deniz obaları.


Kaş


      Kaş öyle bir yerki ne kadar uzun süre kalsanızda size yetmeyecektir, çünkü etrafta gezilip keşfedilecek çok yer var biz bunların bazılarını keşfedebildik geri kalanını da tekrar Kaş'a gelmek için bahane olarak bıraktık :)

Kaş Seyir Alanı


Kaş'a doğru giderken

 Çakıl Pansiyon Balkon'dan Manzara


Sodalı suyu ile Kaputaş 


     Sabah saatlerinde daha önce Ankara'dan kapora yatırıp rezarvasyon yaptığımız Çakıl Pansiyon'a vardık, ama bizi bir sürpriz bekliyordu. Pansiyonun işletmecisi kaporanın ulaşmadığını ve rezarvasyonumuzun iptal edildiğini söyledi böyle bir şey imkansızdı ben dekontu gösterdim ve bize bir yer bulmasını istedim bu seferde bizim istedigimiz deniz manzaralı odalarından elinde olmadığını arka odalardan birsini verebileceğini söyledi.  Sorumsuz bir işletmeciye denk gelmiştik ne yazıkki. Biz mecburen arka odaya geçtik benim planım bir gece kalıp ertesi gün daha iyi bir pansiyona geçmekti, bunuda gidip bizzat işletmeciye söyledim. Ancak o zaman  hatanın kendilerinde olduğunu kabul ettiler ve bizi rezervasyon yaptığımız odadan da daha iyi bir odaya aldılar. Keşke bunu ilk başta yapabilselerdi de tatilimizin ortasında bu kadar sorunu yaşamasaydık. Bunların dışında pansiyonun konumu tek kelimeyle mükemmel merkeze yürüyerek 5 dakika ve deniz manzarası enfes, oda balkonunuzdan limana giren çıkan tekneleri görebilirsiniz. Bu pansiyonda Oda+kahvaltı seçeneği var, kahvaltılar güzel ve pansiyonun deniz manzaralı terasında veriliyor. Akşam yemeklerini dışarıda yemek zorundasınız ve Kaş, Olympos'a göre biraz daha pahalı, akşam yemekleri için benim tavsiyem adını hatırlayamadığım tarihi bir taş fırın vardı kime sorsanız gösterir ve yemekleri süper her türlü kebap ve pide çeşitleri var onun dışında balık ve deniz ürünleri isteyenler içinde yine çok meşhur tam merkezde Marina'nın yanında büyük bir balık restaurantı var.


Jeep Safari'yi eski model Land Rover'larla yapıyorlar.
Saklıkent KanyonuDönüş yolunda bu sularda body rafting yaptık :)
Kanyonda yürüyüş
Tarihte büyük depremler yangınlar ve soykırımlar geçiren Xhantos Şehri

Bu düz vadinin yıllar önce Deniz olduğuna inanabiliyormusunuz?

Türk Filmlerinin de çöl sahnelerinin çekildiği dünyanın en uzun plajlarından Patara ayrıca Caretta caretta kaplumbağalarının da yumurta  bıraktıkları yerler arasında.      Kaş'a geldiyseniz tur şirketlerinin gezi turlarına katılmadan dönmeyin, biz jeep safari turuna katıldık bu turlarda Kaş çevresindeki bir çok yeri aynı gün içinde görme şansınız oluyor yalnız dikkat edin köylerden geçerken çocuk yaşlı herkes çılgınca üstünüze su atıyor sizde buna hazırlıklı cephanelerle yola çıkarsanız yerel halkla zevkli su savaşları yapabilirsiniz :) biz Mavi Kaş Tur'u tercih ettik. Fiyat kişi başı 70 TL  turumuzun programı ise şöyleydi, Saklıkent kanyon yürüyüşü, yine Saklıkent'e öğle yemeği, çamur banyosu, Xhantos, Patara ve Kaputaş plajlarında yüzme molası. Bu turda gezimizin en eğlenceli anlarını yaşadık her şey mükemmeldi teşekkürler Mavi Kaş.Kaputaş Park AlanıKaş'da geçen güzel günlerimizin ardından Ankara'ya geri dönmeyi hiç istemedik. Dönüş yolumuzda Fethiye'ye uğradık, sahilde deniz yüzeyine kadar çıkmış balıkların eşliğinde yediğimiz sandviçlerimizin ardından Ankara'ya doğru yola koyulduk. Geçirdiğim en renkli, keyifli tatillerden birisiydi. Blogumda daha sonra da gezi yazılarıma devam edeceğim.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder